11. Festiwal Brazylijski Bom Dia Brasil


W dniach 24-25 października 2013 odbędzie się 11. Festiwal Brazylijski Bom Dia Brasil. W tym roku tematem przewodnim Festiwalu hasło Jedność w różnorodności. W ramach tego wydarzenia odbędą się pokazy filmowe, dyskusje panelowe, koncert zespołu „Trzcina Cukrowa”, warsztaty taneczne prowadzone przez gwiazdę samby Samarę Reis oraz 3. edycja Targów Latino, które są wydarzeniem promującym kulturę i wyroby pochodzące z Ameryki Łacińskiej! Po raz pierwszy odbędą się także wybory Samba Queen.

Pełny program festiwalu znajdziecie na stronie www.brasil.com.pl

Stowarzyszenie PUENTE jest partnerem wydarzenia i współorganizatorem Panelu Dyskusyjnego, który odbędzie się 25 października 2013 w Domu Kultury Śródmieście, ul. Smolna 9 w Warszawie. UWAGA! Wśród uczestników Panelu rozlosujemy najnowsze książki Artura DomosławskiegoŚmierć w Amazonii. Serdecznie zapraszamy!

PANEL DYSKUSYJNY W RAMACH
11. FESTIWALU BRAZYLIJSKIEGO BOM DIA BRASIL.

Termin panelu: 25.10.2013, 

Miejsce: Dom Kultury Śródmieście, ul. Smolna 9, Warszawa

PROGRAM:

Blok I – Polonia w Brazylii

16:00 – 16:10  Wprowadzenie, dr Renata Siuda-Ambroziak (CESLA UW) i Paweł Kucharczuk (Dyrektor Festiwalu)

16:10 – 16:35  Polska odmiana Brazylijczyka czy brazylijska odmiana Polaka – o tożsamości polskiej imigracji pod Zwrotnikiem Koziorożca, Monika Ścibor 

W dobie globalizacji mówi się o rozmyciu granic i unifikacji kultur, co ma ogromny wpływ na problemy ze znalezieniem stabilnej tożsamości jednostki, zakorzenienia we własnej kulturze. W tym kontekście kraj, taki jak Brazylia, u którego podstaw istnienia leży sytuacja wielokulturowości, wydaje się przypadkiem szczególnie ciekawym. Można tu bowiem analizować nie tylko sposób współżycia różnych kultur obok siebie, ale również relacje pomiędzy potomkami dawnych kolonizatorów a ojczystym krajem ich przodków.

16:35 – 17:00  Stara Polonia a współczesna więź Polonii Brazylijskiej z Krajem Przodków, z doświadczeń archiwisty, dr Krzysztof Smolana  (Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW) 

Próba przedstawienia wizji Polski przekazanej polonijnemu pokoleniu powojennemu w Brazylii i ich recepcja przez to pokolenie. Ewolucja stosunku starszego pokolenia do Państwa Polskiego od pełnej negacji do nieśmiałych prób ich normalizacji po 1990 r. Zamiana ról, od Polonii (starszej) próbującej wpływać na sytuację w Kraju, do zamieszania wywołanego przez Kraj wśród środowisk polonijnych.

17:00 – 17:20  Dyskusja i pytania z sali 

17:25 – 17:30 przerwa na kawę

Blok II – Brazylia w przededniu mistrzostw

17:30 – 17:40  Wprowadzenie, dr Renata Siuda-Ambroziak

17:40 – 18:00  Realia Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Brazylii, strata czy zysk? Na ile wpłynie na zmiany społeczno-gospodarcze kraju? Bartek Rabij (Radio Brazylia)

Mundial to wielkie święto futbolu, ba sportu! Brazylia przygotowuje na mundial 12 stadionów. 693 tysiące
miejsc dla kibiców. Problem w tym, że po wielkim święcie będzie jeszcze większe sprzątanie bowiem średnia widzów na brazylijskich arenach wynosi ledwie 13 tys. ludzi na mecz. Co daje temu krajowi dopiero 13 wynik na świecie. Ile Brazylia zapłaci za utrzymywanie mitu kraju szalonego na punkcie futbolu?

18:00 – 18:20 Na własne oczy, refleksje z ostatnich manifestacji w Rio de Janeiro,
Aleksandra Szymczak (Stowarzyszenie PUENTE) 

Między nami manifestantami – o tym jak to jest być Polką wśród Brazylijczyków obalających «mur berliński»; a także o tym czy walka o prawa to może być dobra zabawa, jak brzmi hymn narodowy poza stadionem futbolowym oraz o docieraniu do granic demokracji, czyli co się czuje, gdy się protestuje.

18:20 – 18:40Niepokoje społeczne w Brazylii, ich podłoże i co z nich może wyniknąć, Janina Petelczyc (Fundacja TerrraBrasilis)  

W Brazylia w najkrótszym czasie na świecie z ubóstwa wyszło kilkadziesiąt milionów ludzi, którzy zasilili klasę średnią i dostali pracę – dzięki czemu stopa bezrobocia przekracza tylko 5%. Skąd zatem w kraju wzrostu, w którym obiecana przyszłość zaczęła stawać się teraźniejszością tyle niepokojów społecznych? Skąd tak wielkie społeczne niezadowolenie i manifestacje? W jakim kierunku będzie dalej zmieniać się Brazylia i jaki wpływ na to mają manifestanci?

18:40 – 19:00 Dyskusja i pytania z sali 

19:00-19:15    Przerwa.

19:15   Projekcja filmu – Brava gentebrasileira
Rok Premiery: 2000, Produkcja: Brazylia Portugalia, Reżyseria: Lucia Murat  

Panel Dyskusyjny na Facebook

 

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

Este sitio usa Akismet para reducir el spam. Aprende cómo se procesan los datos de tus comentarios.