MAJOWIE. STRAŻNICY CZASU

zapro

Książka Jerzego Antoniego Mrożka „Majowie. Strażnicy czasu” wprowadza czytelnika w odległy świat współczesnych Majów, potomków jednej z najbardziej fascynujących cywilizacji prekolumbijskich. Pomimo upływu wieków nadal są tam kultywowane dawne tradycje, przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie, choć sami Majowie, zamieszkujący ziemie swych przodków na obszarze Meksyku, Gwatemali, Belize i Hondurasu, czują się zepchnięci na margines społeczeństwa.

Tak jak setki lat temu, również dzisiejsi Majowie żyją w pełnej harmonii z otaczającą ich naturą, w świecie, w którym jaskinie, góry, wiatr, Księżyc czy Słońce kryją w sobie głęboką symbolikę. Księżyc i Słońce, uosabiane w dawnych czasach przez bogów, określają cykle zasiewów i zbiorów kukurydzy, z której zgodnie z mitologią Majów zostali stworzeni ludzie. Kukurydza zawsze była dla Majów rośliną świętą, stanowiła podstawę wyżywienia, ale przede wszystkim jej cykl odzwierciedlał cykl ludzkiego życia. Książka Jerzego Mrożka stanowi kompozycję fotografii przeplatających się ze słowami współczesnych Majów, dzięki którym dowiadujemy się między innymi o znaczeniu kolorów, o rytuałach jako integralnej części życia, o tańcach przy dźwiękach muzyki i w dymie wydobywającym się z palonego kadzidła czy też o pamięci o zmarłych i kulcie przodków. Potomkowie dawnych Majów nadal wierzą, że znając wydarzenia z przeszłości, jesteśmy w stanie przewidzieć naszą przyszłość, gdyż cykliczność czasu wiąże się z cyklicznością wydarzeń. W dzisiejszych czasach, w których większość ludzi żyje w nieustannym pośpiechu, a dobra materialne górują bardzo często nad wartościami duchowymi, może powinniśmy zatrzymać się na chwilę, aby przyjrzeć się życiu współczesnych Majów i dzięki ich mądrości spojrzeć na otaczający nas świat nieco inaczej.

Odkryjcie z nami tajemnice współczesnych Majów w książce autorstwa Jerzego Antoniego Mrożka pt. «Majowie. Strażnicy czasu” z niezwykłymi fotografiami Krystiana Bielatowicza, Jerzego A. Mrożka i Pablo Aguinacio i spędźcie z nami wyjątkowy wieczór w warszawskiej księgarni Wrzenie Świata (ul. Gałczyńskiego 7) – 2 lipca (wtorek) o godz. 19.00.

Książkę prezentować będą m.in.:
Boguchwała Tuszyńska – entuzjastka cywilizacji Majów, prowadzi kurs e-learningowy na Uniwersytecie Warszawskim „Epigrafika Majów”. Od ponad dwudziestu lat podróżuje po Ameryce Środkowej i zwiedziła około 80 stanowisk archeologicznych Majów na ziemiach Meksyku, Gwatemali, Belize, Hondurasu i Salwadoru. 

Anna Kwiatkowska – dziennikarka i podróżniczka, autorka książek, programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych. Z kamerą odwiedziła ponad 140 krajów świata. W Meksyku była wielokrotnie m.in. jako pilot i przewodnik DESTINO MEXICO.

Książka „Majowie. Strażnicy czasu” dostępna jest w Sklepie Meksykańskim, a od 2 lipca również w księgarni Wrzenie Świata.

Facebook

„Majowie. Strażnicy czasu” – wieczór promocyjny książki Jerzego A. Mrożka

 

 

 

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

Este sitio usa Akismet para reducir el spam. Aprende cómo se procesan los datos de tus comentarios.