TANGHETTO

tanghetto grupoZespół Tanghetto jest jednym z najważniejszych przedstawicieli współczesnej argentyńskiej sceny muzycznej i jednym z głównych twórców nurtu zwanego neotangiem. Nowe tango powstaje z połączenia tradycyjnych melodii Buenos Aires z elementami muzyki elektronicznej. Styl Tanghetto tworzy fuzja dźwięków pochodzących z różnych źródeł (tango, rytmy latynoskie i elektronika). Jest próbą odświeżenia i przełożenia na współczesny język tradycji tanga. Bandoneon występuje w roli wokalisty. Towarzyszą mu inne instrumenty akustyczne oraz szeroki wachlarz brzmień wytwarzanych przez syntezatory i samplery. Integralnym elementem widowiska są wizualizacje, które przenoszą nas w muzyczny świat i klimat Buenos Aires.

Zespół swoją pierwszą płytę Emigrante nagrał w 2003 roku. Od tego czasu ukazało się 5 albumów studyjnych. Wszystkie osiągnęły w Argentynie status złotej lub platynowej płyty. Dodatkowo wydano DVD z koncertu, podwójny album na żywo oraz liczne ścieżki dźwiękowe i składanki.

Grupa dwukrotnie nominowana była do Latin Grammy Awards i pięciokrotnie z rzędu do Nagrody Gardela. Nagrodę Gardela zdobyła dwukrotnie. Ostatnie wyróżnienie przyznano w grudniu 2012 roku w kategorii “Najlepszy Album Tanga Alternatywnego” za płytę VIVO Milonguero z nagraniami z koncertów Nowym Jorku, Mediolanie, Rio de Janeiro, Londynie i Buenos Aires. W tym samym miesiącu ukazała się także najnowsza płyta zespołu: Incidental Tango, nominowana do Nagrody Gardela w kategorii “Najlepszy Album Tanga Alternatywnego” w 2013 roku.

Podczas dziesięciu lat działalności artystycznej zespół Tanghetto wystąpił w 23 krajach i ponad 150 miastach. Grając dla różnorodnych odbiorców, muzycy dzielili scenę z takimi artystami jak Inti Illimani, Gilberto Gil i Carlinhos Brown oraz z legendą tanga Sexteto Mayor.

W tym roku grupa obchodzi dziesięciolecie wydania pierwszej płyty. Z tej okazji zespół wyruszył w trasę koncertową rozpoczętą koncertem zorganizowanym w ramach Festiwalu Tanga w Teatrze ND/Ateneo w Buenos Aires, na który bilety wśród 5000 osób rozeszły się w tempie błyskawicznym. Ciąg dalszy jubileuszowej trasy obejmuje występy w innych krajach Ameryki Łacińskiej oraz Europy, w tym w Polsce.

Strona zespołuhttps://tanghetto.com/

Kanał YT: https://www.youtube.com/TanghettoTV

ŚLEDŹ ZESPÓŁ NA FACEBOOKU

Koncert w Stalowej Woli   fb-tanghetto-stalowa

Koncert w Warszawie   tanghetto-warszawa

 

Informacje o płytach i możliwość zakupu na stronie: https://tanghetto.com/esp/discografia.htm

Dyskografia:

– Emigrante (Electrotango), 2003
Podwójna platynowa płyta w Argentynie, Nominacja do Latin Grammy Awards

– Hybrid Tango, 2004
Platynowa płyta w Argentynie, Nominacja do Latin Grammy Awards

– Tangophobia vol. I, 2005
Złota płyta w Argentynie

– Buenos Aires Remixed, 2005
Platynowa płyta w Argetnynie

– Live in Buenos Aires, 2006
Złota płyta w Argentynie

– Electrotango Session – wydanie cyfrowe, 2007

– El miedo a la libertad 2008
Złota płyta w Argentynie, Nagroda Gardela za Najlepszą Płytę Tanga Elektronicznego 2009

– Mas allá del sur, 2009
Złota płyta w Argetnynie, Nominacja do Nagrody Gardela.

– VIVO, 2011
Nominacja do Nagrody Gardela

– VIVO Milonguero, 2011
Nagroda Gardela za Najlepszą Płytę Tanga Alternatywnego

– The Best of Tanghetto, 2012
VIVO – wydanie cyfrowe, 2012

– Incidential Tango, 2012
Najnowsza płyta studyjna wydana w grudniu 2012 roku, Nominacja do Nagrody Gardela

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

Este sitio usa Akismet para reducir el spam. Aprende cómo se procesan los datos de tus comentarios.