Jak sprawdzić, czy mam kręcone włosy? Porady włosomaniaczek

Odkąd pamiętasz, Twoje włosy są niesforne, spuszone i pogniecione? Czasem zdarza Ci się, że Twoja fryzura przypomina pudla? Doskonale to rozumiemy, ponieważ tak właśnie zaczyna się historia każdej kręconowłosej! Jak sprawdzić, czy masz kręcone włosy? I jakie kroki podjąć na początku? Podpowiadamy!

Obserwuj swoje włosy na mokro

Jednym z najprostszych sposobów na sprawdzenie, czy masz kręcone włosy, jest obserwacja ich struktury, gdy są mokre. Gdy umyjesz włosy i pozostawisz je do wyschnięcia bez czesania, zwróć uwagę na to, jak się układają. Jeśli widzisz, że tworzą się fale lub loki, istnieje duża szansa, że masz kręcone włosy.

Pierwsza stylizacja kręconych włosów

Włosomaniaczki używają specjalnych produktów stylizujących (kremu, żelu, pianki itd.), aby podkreślić naturalny skręt włosów. Dlatego pierwszym krokiem będzie użycie takiego kosmetyku na Twoich włosach. Jeśli wśród Twoich najbliższych koleżanek znajdują się fanki świadomej pielęgnacji włosów kręconych, to zwróć się do nich z prośbą o pomoc w wydobyciu skrętu. Pomogą Ci dobrać najlepszy kosmetyk, albo wspólnie wystylizujecie Twoje włosy!

Z kolei jeśli chcesz sama próbować, kup swój pierwszy stylizator w formie kremu do loków, (zwany również aktywatorem) lub pianki i zobacz, jak reagują na niego Twoje włosy. Jeśli po nałożeniu produktu, przeczesaniu pasm grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami i ugniataniu włosów najpierw rękami, a potem bawełnianą koszulką (nie ręcznikiem frotte!) zauważysz, że loki stają się bardziej wyraźne i zdefiniowane, Twoje włosy prawdopodobnie mają naturalną tendencję do kręcenia się.

U kręconowłosych nie tylko stylizacja ma znaczenie, ale również suszenie włosów. Dlatego jeśli zaczynasz, podsusz letnim, delikatnym nawiewem nasadę, a resztę zostaw do naturalnego wyschnięcia. Chyba że masz w domu dyfuzor do kręconych włosów. Wtedy wysusz włosy z jego pomocą, wkładając partie włosów do środka.

Kolejna próba, czyli metoda Plopping

Jeśli pierwsze wydobycie skrętu masz już za sobą, w kolejnym podejściu warto przetestować metodę plopping, która pomoże Ci sprawdzić, jak mocno mogą się zakręcić Twoje włosy.

Metoda plopping polega na zawinięciu mokrych włosów w bawełnianą koszulkę lub gładki ręcznik, aby podkreślić ich naturalny skręt. Po umyciu włosów nałóż krem do loków, ugniataj włosy i odciśnij z nich nadmiar wody koszulką. 

Plopping krok po kroku

Do ploppingu najlepiej wybrać dużą, bawełnianą koszulkę (najlepiej starą, która nie jest już potrzebna). Koszulka powinna być czysta i sucha.

Rozłóż koszulkę płasko na łóżku, krześle lub stole, tak aby dekolt koszulki był najbliżej Ciebie. Stań nad koszulką i pochyl się do przodu, pozwalając, aby Twoje włosy opadły na środek koszulki. Delikatnie przyłóż głowę do koszulki, tak aby włosy układały się w naturalne fale i loki.

Chwyć dolną część koszulki (najbliższą brzegu, gdzie leży dekolt) i podnieś ją do góry, zakrywając tył głowy. Przytrzymując koszulkę na miejscu, chwyć rękawy i przeciągnij je do przodu, wokół głowy. Skrzyżuj rękawy na czole i zawiąż je z tyłu głowy, aby zabezpieczyć koszulkę. Alternatywnie, jeśli rękawy są wystarczająco długie, możesz je zawinąć wokół głowy jak turban i zawiązać na karku.

Popping to dobra metoda dla osób, które nie mają problematycznej skóry głowy. Jeśli nie masz z nią problemów, zostaw koszulkę na ok. 15 minut. Po tym czasie rozwiń włosy i podsusz nasadę, a resztę pozostaw do naturalnego wyschnięcia lub wysusz suszarką z dyfuzorem do kręconych włosów.

Czy mam kręcone włosy? Porada eksperta!

Zamiast kombinować na własną rękę, możesz wybrać się do fryzjera specjalizującego się w kręconych włosach. Profesjonalna ocena fryzjera może być bardzo pomocna. Fryzjer specjalizujący się w pielęgnacji włosów kręconych będzie w stanie określić, czy Twoje włosy mają naturalną tendencję do kręcenia się oraz jakie produkty i metody stylizacji będą dla Ciebie najlepsze.

Pamiętaj, że skręt nie musi być równomierny — niektóre pasma mogą być zupełnie proste, a inne mocno falowane. Skręt zmienia się w ciągu świadomej pielęgnacji włosów. Z czasem nauczysz swoje pasma jak się kręcić!